Home » Generelt » Opgradering til skole version 2.0

Opgradering til skole version 2.0

I de her dage med apps, smartphones og tablets er det meget populært at skrive om at noget er blevet opdateret og at det har fået en ny version. Sådan føler jeg lidt vores skole er. Vi har fået en stor opgradering til en nyere version – version 2.0.

Det drejer sig om selve udseendet på skolen, vi har sparet en masse penge sammen og har kunnet give vores skole et velfortjent ansigtsløft. Det er specielt synligt fra sløjd og hjemmekundskabslokalerne i Nordfløjen og så ved indgangen til Aulaen.

Nu er vi klar til at gå en ny skolereform i møde og vi er fulde af energi og gå-på-mod for at have nogle rigtige gode rammer at arbejde i. Det der er hele humlen her er jo at vores lærere skal have mere plads, når de også skal til at undervise i meget længere tid hver dag.

Det er stort set alt der har fået en ansigtsløftning, alt fra at der er blevet pudset vinduer til at vi har fået ny facadebeklædning i vindfanget.

Så nu er vi helt klar, kom bare an nye skolereform.

Disclaimer

Leave a comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *