Home » Generelt » En skole med lås på døren

En skole med lås på døren

Det er sørgeligt at man ikke kan have sine ting i fred og at der altid er nogen som vil ødelægge tingene for andre. Som du sikkert allerede har gættet har vi her på skolen haft indbrud. Indbrudet skete natten til søndag og vi fik raseret musiklokalet og stjålet nogle instrumenter.

Desværre er konsekvensen når sådan noget sker at det er de uskyldige børn det går ud over. Penge fra budgettet som vi ellers hellere havde brugt på at forbedre hallen skal nu delvist bruges til at indkøbe alarmsystemer til at sikre skolen. Det er rigtigt trælst, men sådan er det nu engang.

Det værste ved det er at dem der stjæler det sikkert har gået på skolen engang, fordi det så ud til de vidste hvor den skulle hen for at finde instumenterne, ligesom de havde været i vores lille kantine og se efter kontanter. Det er rigtigt ærgeligt og sørgeligt at det sker – men det er rigtig synd for vores elever som nu skal straffes.

Når det så er sagt har vi nu fået et stort og godt alarmsystem som kan indstilles således det kan have alarm på nogle dele af  skolen og ikke på andre (fx. i nordfløjen og ikke i Aulaen. Det er en stor hjælp specielt når man (åbenbart) er så udsat.

Det er en rigtig træls historie, så jeg håber snart at vi får mulighed for at gøre det godt for børnene igen.

Disclaimer

Leave a comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *